İnsanların kilo vermek istemelerinin sayısız nedeni vardır; bunlar arasında sağlığın iyileştirilmesi ve kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalık riskinin azaltılması da vardır. Bazı insanlar aşırı kiloyu orantılı olarak taşırlar, diğerleri ise popo, basen veya göbek gibi belirli bölgelerde orantısız kilo alırlar. Cinsiyet, yaş, genetik ve yaşam tarzı, kilo alımı ve inatçı vücut yağ bölgelerinin oluşmasında rol oynar.

Örneğin, kadınlar vücutlarında erkeklere göre daha fazla yağ depolar, ayrıca bu yağları genelde karın,göbek ve basen bölgelerinde muhafaza ederler. Bununla birlikte, menopoz öncesi ve menopoz sırasında, hormonal değişiklikler, göbek bölgesinde ayrıca yağlanmaya neden olabilir.

Öte yandan, erkeklerin tüm yaşamları boyunca göbek bölgelerinden kilo almaları daha olasıdır.

Bölgesel kilo alımı oldukça sinir bozucudur. Bu durum insanları, beslenme ve egzersiz gibi klasik yöntemlerden daha farklı ve etkili bölgesel zayıflama yöntemlerine itebilir. Bölgesel zayıflama sorunlu bölgelerdeki yağları hızlı bir şekilde azaltmak için uygulanan çeşitli yöntemlerdir. Bölgesel zayıflama hareketlerinin, sorunlu bölgelerdeki kasların çalışmasının, o noktadaki yağları yakmanın en iyi yolu olduğuna inanılır. Ancak vücutta yağ yakımı bu şekilde gerçekleşmez ve bunu kanıtlayıcı çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır.