Genel olarak hayatınızdaki hareketi arttırmak ve günlük rutininize yeni egzersizler eklemek, hem zayıflamak için hem de genel olarak sağlığınız için önemlidir. Sağlıksız yiyecekler ve aşırı kalori alımı, spor salonunda yaktığınız tüm kalorileri geri almanıza neden olabilir. Yapılan çalışmalar, kalori alımını kontrol etmek ve sağlıklı gıda seçimlerini yapmak için bilinçli bir çaba gösterilmedikçe, tek başına egzersizin zayıflamak için etkili olmadığını göstermiştir.

Kilo vermek ve var olan kilonuzu korumak için bölgesel zayıflama diyetleri veya farklı diyet programlarını uygulamanız gerekmektedir.

Zayıflamak ve verdiğiniz kiloları geri almamak için şunlara dikkat edin;

Porsiyonlarınızı kontrol edin: Kilo vermeye çalışırken porsiyon boyutlarını kontrol altında tutmak önemlidir. Yiyecek porsiyonlarınızı azaltmanın bir yolu, daha küçük tabaklar kullanmak veya gözünüzü eğitmek için servis boyutlarını ölçeklendirmektir.

Bol bol lifli gıdalar tüketin: Sebze, meyve ve yulaf gibi lifli yiyecekler, doymuş hissettirir ve daha fazla yemek yemenizi önler. Yemekten önce lif bakımından zengin bir salata yemek daha az yemek yemeniz için etkili bir yoldur.

İşlenmiş gıdaları ve şekeri sınırlayın: Şeker, cips, kek ve fast food gibi işlenmiş gıdaların tüketilmemesi kilo vermek için bir zorunluluktur. Şekerli ve asitli içecekler, meyve suyu ve sporcu içecekleri gibi şekerli içecekler de kilo almak isteyenlerin bol bol tüketmesi gereken içeceklerdir.

Protein açısından zengin besinler tüketin: Protein,gün boyu kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Bu sebeple de gün içerisinde gereksiz kalori almanızı engeller. Çalışmalar, protein açısından zengin bir kahvaltı yemenin gün boyunca atıştırma oranını azaltabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kontrollü porsiyonlarda çok sayıda lif, sağlıklı yağ ve protein içeren sağlıklı bir beslenme planı takip etmek bölgesel incelme ve genel olarak kilo vermenin en temel yoludur. Ayrıca, kilo vermek için genel olarak kalori alımını azaltmak gerekir. Sağlıklı, minimum işlenmiş gıdalar yemek kalori azaltmanın en iyi yoludur. Aşırı beslenme genellikle çerezler, cipsler ve dondurma gibi sağlıksız yiyeceklerle ilişkili olmasına rağmen, çok fazla sağlıklı gıda tüketilerek de aşırı yemek yenebilir. Bu nedenle porsiyon boyutlarını kontrol etmek ve hem açlık hem de tokluk konusunda sağlıklı bir farkındalığa sahip olmak önemlidir.